Γράφει ο Δημοσθένης Π. Δούκας
Είναι θλιβερό και αποκρουστικό το θέαμα. Κι επειδή η ασχήμια του επαναλαμβάνεται τα
τελευταία χρόνια κινδυνεύουμε να το αποδεχτούμε ως την σύγχρονη κανονικότητα. Να
μοιάσουμε στο πρόσωπο του <τέρατος> σύμφωνα με τον Μ. Χατζιδάκι. Και να το
ενσωματώσουμε στην καθημερινότητα μας ως κανονικότητα. Να μάθουμε να ζούμε μαζί
του, πλάι του, να το αντιμετωπίζουμε ως <σύντροφο> μας. Αυτήν την μέθοδο ευνουχισμού
των αντανακλαστικών των πολιτών, της διαμόρφωσης πειθήνιων υπηκόων που δεν
αντιδρούν, εφαρμόζει συστηματικά και στοχευμένα η διοικούσα ομάδα του Δήμου Αλεξανδρούπολης. Αδρανής και ανίκανη να υλοποιήσει ένα σχέδιο ανάταξης και μεταρρύθμισης του Δήμου και αναζωογόνησης της πόλης και των δημοτικών ενοτήτων, <επενδύει> στην κούραση και την αδιαφορία των δημοτών. Πορεύεται χωρίς πυξίδα, οδοδείκτες και ηγέτη.
![](https://evrozoni.gr/wp-content/uploads/2023/06/σκου.jpg)
Κορυφαία έκφραση αυτής της νοσηρής και προβληματικής συμπεριφοράς του Δήμου Αλεξανδρούπολης είναι η αντίληψη του στον κρίσιμο τομέα καθημερινότητας και ποιότητας ζωής. Με δύο Αντιδημάρχους, που καταχρώνται τους τίτλους που τους <δώρισε> ο αρχηγός τους (Καθαριότητας και Ποιότητας Ζωής-η σεμνότητά του δεν του επιτρέπει να διαλαλεί το καινοτόμο έργο του), ζούμε στο Δήμο Αλεξανδρούπολης μια παρακμή πρωτοφανή. Αισθητικά η πόλη καταρρέει. Οι δρόμοι είναι σε άθλια κατάσταση ή είναι δύσκολα προσβάσιμοι από τις <καταλήψεις> των παρατημένων οχημάτων και τα σκουπίδια κάνουν <πάρτι>. Όπου και να ρίξεις το βλέμμα σου αντικρύζεις εικόνες ντροπής,. Οι δύο φωτογραφίες που δημοσιεύονται
είναι οι αποδείξεις.
![](https://evrozoni.gr/wp-content/uploads/2023/06/σκου1.jpg)
![](https://evrozoni.gr/wp-content/uploads/2023/06/σκου-2.jpg)
Σωροί πεταμένων σκουπιδιών σε ανοιχτό χώρο αμέσως μετά το Νοσοκομείο. Και σε άλλον πριν τα Δίκελλα. Για να <χορταίνουν> οι αισθήσεις των δημοτών και των επισκεπτών, ειδικά τώρα το καλοκαίρι.
Να ευχόμαστε να έρθει γρήγορα ο Οκτώβριος. Για να γλυτώσει επί τέλους ο Δήμος Αλεξανδρούπολης από την παρέα που τον καπηλεύεται.